Geleceğin Meslekleri Nelerdir? - Weblayk - Güncel Teknoloji ve Oyun Haberleri

Yeni Haberler

Weblayk - Güncel Teknoloji ve Oyun Haberleri

.

5 Kasım 2018 Pazartesi

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak? ile ilgili görsel sonucu


Günümüzde mevcut olmayan meslekler, gelecekte büyük alanlar kaplayabilir. Geleceğin popüler mesleklerini bilmek; daha doğru bir kariyer planlamanıza ve daha çok mesleki güven duymanıza yarayacaktır. Geçmişe baktığımızda, bazı mesleklerin kaybolduğunu ve yerlerine yeni mesleklerin ortaya çıktığını görürüz. Gelecekte var olacak fakat şu anda adı pek duyulmamış meslekleri sizler için araştırdık.
İşte sizlere geleceğin mesleklerinin neler olacağına dair güzel bir rehber:

İlaç endüstrisi

ilac-firmasi-nasil-acilir

Dünyadaki insan sayısının giderek artması ve insanların daha uzun yaşamasına olanak sağlayan tibbi gelişimler sayesinde ilaç endustrisinde daha çok insanın çalışması kaçınılmazdır. Yaşlılıkla ve bunama ile mücadele konusunda araştırmalar yapmak bu endüstrinin gelecekte daha çok insan gücüne ihtiyaç duymasına neden olacaktır. Gelecekte insanların daha uzun yaşayacağını varsayarsak, yaşlılara evde bakım ve hemşirelik hizmetleri de sunmak gerekecektir.
Yaşlı insanların evlerinde rahat yaşayabilmeleri için terapistlere de ihtiyaç olacaktır. Fiziksel sorunlara çözüm bulmak için fizyoterapistlere ihtiyaç duyulacaktır.
Gelecekte robotic yardım alma oranımız da artacaktır. Şu anda bile robotik yardım alıyoruz fakat eninde sonunda daha sofistike robotlar günlük hayatımızı girecektir. Bu robotlar yalnızlığımızı paylaşıp bize arkadaş bile olabilecektir. Mimarlar, yaşlı insanların rahat edebilmesi için akıllı evler tasarlamak zorunda kalabilirler.
Genetik biliminde klinik çalışmalar daha fazla olacaktır ve insanlar genetik danışmanlardan tavsiye alacaktır. Genetik danışmanlar, insanların ileride başlarına gelebilecek hastalıkları ( kanser gibi ) önceden tespit edecekler ve bu hastalıklara yakalanma riskini düşürmek için gerekli tavsiylerde bulunacaklardır.
Biyomedikal mühendisler, insan vucuduna ait uzuvların yapay olarak yetiştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda aşama kaydedeceklerdir. Bu durumda bu yapay uzuvlar konusunda eğitilmiş karbon fiber ve titanyum ile çalışma yapabilecek doktor ihtiyacı doğacaktır. Biyolojik mekanizmalar ile döküm ve eritme sanayisi birleşecek ve böylece birçok engelli insan engelinden kurtulacaktır.

Uzay

uzay-oteli

Uzay turizmi, Virgin Galactic ve benzeri firmalar önderliğinde yavaş yavaş gelişiyor. Neodimyum gibi dünyada çok nadir bulunan ve rüzgar türbinleri, endüstriyel mıknatıs, uçak makineleri, optik ve görsel meteryaller için çok önemli olan elemetlerin dünyamızda çok fazla bulunmamasından dolayı bu elementlerin ay veya göktaşlarından elde edilebilmesi için uzay madencilerine ihtiyaç olacaktır.
Eğer ayda koloniler oluşturulacaksa Marsexobiyolojistler, bu kolonilerde yaşayacak insanlar için radyasyon, sıcaklık, soğuk ve tuzlu su ile başa çıkabilecek bitkiler tasarlamak zorunda kalacaktır. Radyasyon ve düşük seviyedeki yer çekimi yüzünden oluşabilecek kas hastalıklarına karşı uzmanlaşmış uzay sağlıkçılarına ihtiyaç duyulacaktır.
Dünya etrafında oluşan sahte yörüngeler, uydular ile iletişimi ciddi şekilde tehdit ediyor. Sahte yörüngeleri tespit edecek ve bu durumu önleyecek uzay bilimcilerine ihtiyaç duyulacaktır.

Sosyal ağlar

sosyal-medyadan-para-kazanmak

Sosyal ağ uzmanları ve geliştirmecileri günümüzde yeni ortaya çıkmıştır. Kişisel imaj ve markalaşma, batı toplumunda giderek önem kazanmaktadır. Toplumun ticarileşme konusundaki eğilimi, şahış ve şirketlerin sanal imaj geliştiriclerine verdiği önemi daha da arttırmaktadır. Birçok insan kendini marka olarak görmeye başlamış ve özellikle ünlüler, sanal ortamda var olabilmek için kendi takvimlerini ve stratejilerini yönetecek insanlara ihtiyaç duymaktadır.
İnsanlar kendileri için en iyi uygun imajı yaratabilmek ve aynı zamanda kişisel mahremiyetlerini de koruyabilmek adına sosyal medya yöneticileriyle çalışmak isteyeceklerdir. Birçok firma işçi alımı yaparken adayların özgeçmişlerini sanal ortam üzerinden araştıracaktır. Profesyoneller, online kayıtlarının olumlu olması ve istenmeyen bilgilerin silinmesi ya da saklanması için bu sosyal medya yöneticilerini kullanacaktır.
İnsanlar en son moda ve markaları kullanarak kendi imajlarını geliştirmek için kişisel marka danışmanları ile çalışacaklardır. Kişisel fitness, eğitimci, diyetisyen, beslenme uzmanı ve imaj danışmanları, insanları sağlıklı tutmak ve iyi görünümlü göstermek için çalışacaklardır. İnsanlar boş vakitlerini değerlendirmek ve diğer yaşamsal problemler ile başetmek için yaşam koçları ve danışmanlar kullanacaktır. İnsanlar dış görünümlerini güzelleştirmek için daha çok plastik cerrahi kullanacaktır.
Bilginin paylaşılması için Wikipedia harika bir ortamdır fakat buna rağmen burdan paylaşılan bilgilerin büyük bir bölümü sosyal medya ortamındaki linkler sayesinde insanlara ulaşıyor. Wiki yazarları müşterilerinin ve kullanıcılarının ihtiyaçlarını gidermek için daha çok fırsata sahip olacaklar. Her zaman geliştirme ve bilgi güncelleme işi olacaktır. Bu yüzden bu işleri yapacak insanlara ihtiyaç duyulacaktır. Blogcular genelde ödeme almazlar, fakat son zamanlarda, firmalar profesyonel blogculara ödeme yapmaya başladılar.

Bilgisayar ve Web

online-para-kazanma

Web sisteminin gelişmesi ve yaygınlaşması ile daha çok web tasarımcısı ve aplikasyon geliştiricilerine ihtiyaç olacaktır. Akıllı telefon ve tabletler için aplikasyonlar giderek yaygınlaşmaktadır. Başarılı aplikasyon geliştiricileri yüksek miktarlarda para kazanabilirler. Bunun yanında, başarılı bir aplikasyon dizatn etmek için yüksek miktarlarda sermayeye ihtiyacınız yoktur. Sadece orjinal bir fikir yeterli olacaktır. Küçük şirketler için iyi bir başlangıç olabilir.
Daha çok bulut bilgiyasar profesyonellerine ihtiyaç olacaktır. Bu alanda, 2015 yılında yaklaşık 14 milyon yeni meslek üretilmiştir.
IT güvenlik danışmanlarına olan ihtiyaç artacaktır. Siber saldırılara karşı korunmak çok önemli hale gelecektir. Belki de yasadışı dosya indirimi ve cinsel taciz durumlarıyla mücadele etmek için sanal polis hizmeti olabilir. Günümüzde ve çağımızda, internet kullanımındaki büyük artış ile dığru orantılı olarak anti-virüs programları da önem kazanıyor. Kişiler, şirketler ve devletler web sitelerinin ve gizli bilgilerinin geleceğini garanti altına almak ve hacker faaliyetlerini önlemek için internet güvenliğine çok önem vereceklerdir. Bulunduğumuz çağda, herkes ve herşeyin internet üzerinden izlenme ve takip edilme imkanı olduğundan dolayı herkes kendini güvenli alanda tutmak isteyecektir.
Günümüzde, internet üzerinden reklam yapmak, geleneksel reklam yöntemlerinin yerini almıştır. Bu yüzden, arama motoru optimizerleri (seocu) gibi dijital piyasa uzmanlarına ihtiyaç duyulacaktır.
İnternet alışverişi ve online perakendecilik hızla gelişmekte ve popüler olmaktadır. Bu yüzden, dağıtım kuryelerine daha çok ihtiyaç olacaktır. Birçok insan geçimini internet üzerinden alım satım yaparak sağlamaktadır.
Oyun ve filmler için 3D dizaynerları, özel efekt dizaynerları ve dijital mimari uzmanlarına ihtiyaç olacaktır. Dijital imaj uzmanlarına olan ihtiyaç da artacaktır.
Dijital ağların hızının artması gerekeceği için fiber optik teknisyenlerine ve ağ mühendislerine ihtiyaç olacaktır.
Google Gözlüğü gibi yeni teknolojilerin gelişmesiyle, bilgisayar şirketleri daha çok alanda ve herkesin kullanabileceği insan- bilgisayar entegrasyonu konusunda daha çok araştırmaya başladılar. Google Gözlüğü bir çift digital lens kullanarak ses komutlarınızla internete ve sosyal medyaya bağlanmanızı sağlıyor. 21.yüzyılda bu tür teknolojilerinin, teknolojik aksesuarların ve bunların insan vucuduyla entegre olması konusunda geliştirmeler olcaktır. Bu durum, her yerde bululunan teknoloji geliştiricelerine ihtiyaç doğuracaktır.
Bilgisayar Dilbilimi ile ilgili meslekler daha yaygınlaşacaktır ve Google Translate gibi ürünler yıllar içinde çok daha fazla kullanılacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder