Netflix'in kurucusu Reed Hastings’in Başarı Hikayesi - Weblayk - Güncel Teknoloji ve Oyun Haberleri

Yeni Haberler

Weblayk - Güncel Teknoloji ve Oyun Haberleri

.

20 Aralık 2018 Perşembe

Netflix'in kurucusu Reed Hastings’in Başarı Hikayesi

Netflix’in kurucu ortaklarından ve şu anki CEO’su olan Reed Hastings, 1960 yılında ABD’nin Boston kentinde dünyaya geldi. Avukat bir babanın oğlu olan Hastings, Bowdoin College’da matematik eğitimi aldı. Ayrıca bir dönem deniz kuvvetlerinde astsubaylık da yaptı.
Reed Hastings ile ilgili görsel sonucu
1983 yılında okuldan mezun olunca, ABD Hükümeti tarafından gelişmekte olan ülkelere ABD’li gönüllülerin gönderildiği Peace Corps aracılığıyla Svaziland’a gitti ve burada 1985’e kadar matematik öğretmenliği yaptı
Svaziland’da iki yıl kaldıktan sonra Stanford Üniversitesi’ne giren Hastings, 1988 yılında bilgisayar mühendisliği bölümünden yüksek lisans diplomasını aldı.
Hastings, buradaki deneyimlerinin onu girişimcilik alanında epey yetiştirdiğini ifade ediyor. Bundan sonraki süreçte ise Marc Randolph ile birleşerek 1997 yılında Netflix’i kurdu. Film kiralama şirketi olarak yola koyulan Netflix, ABD genelinde müşterilerine kargo yoluyla film kiralıyordu.
Kiralama süresi başlangıçta 7 günlüktü, ancak 1999 yılında bu iş modeli değiştirildi. Artık müşteriler aylık bir ücret karşılığında sınırsız sayıda DVD kiralayabiliyordu.
netflix ile ilgili görsel sonucu
Agresif bir büyüme stratejsiiyle Netflix’i büyüten Reed Hastings,  2007 yılında 1 milyarıncı DVD’sini kargoladı ve 2015 itibarıyla toplamda 70 milyondan üyeye sahip oldu.2013 yılında Netflix, ilk kez kendi orijinal televizyon dizisi olan House of Cards’ı yayınladı. Yani artık Netflix yapım şirketlerinden dizi satın almanın yanı sıra, kendi dizisini de çeker hale geldi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder