Tuzun Faydaları Nelerdir? - Weblayk - Güncel Teknoloji ve Oyun Haberleri

Yeni Haberler

Weblayk - Güncel Teknoloji ve Oyun Haberleri

.

21 Aralık 2018 Cuma

Tuzun Faydaları Nelerdir?

Tuzun farklı çeşitleri vardır; sofra tuzu, kaya tuzu. Tuz, sodyum ve klordan oluşan ufak beyaz küp şeklindeki kristallere denir. Bu beyaz saydam küpün %40’ını sodyum, %60’ını ise klor içermektedir.Deniz suyunun buharlaşmasıyla birlikte su kristalleri bırakır. Deniz tuzu şeffaf kokusuz ve renksizdir. Fakat kirlilik ve minerallerin varlığından dolayı deniz tuzu bazı yerlerde kahverengi hal alabilmektedir.
Tuz ile ilgili görsel sonucu
Tuz iki şekilde elde edilir; suyun buharlaşmasıyla elde edilen tuz çeşitleri ve madencilerin topraktan çıkardıkları tuz çeşitleri. Sofra tuzu olarak adlandırdığımız tuz dışında farklı amaçlar için kullanılan tuz cinsleri de vardır.
Tuz çeşitlerinden bazıları şöyledir; İyotlu tuz, sofralarda  ve tiroid hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan tuz çeşididir. Kosher tuz ise iri taneli olurlar ve diğer tuz çeşitlerine göre daha kolay çözünürler. Siyah tuz olarak adlandırılan ve daha çok Hindistan bölgesinde bulunun bir tuz çeşididir. Sel Gris tuzu ise daha çok Fransa’da bulunur. Maldon deniz tuzu ise denizlerden ve akar sulardan elde edilir. Ayrıca yaygın olarak bilinen kaya tuzu vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder